Jaki kolor do pokoju?

Każdy zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że dom jest miejscem, w którym powinniśmy się czuć zarówno dobrze jak i swobodnie. Niezwykle ważne jest również, aby w miejscu, gdzie mieszkamy, móc się dobrze zrelaksować i wypocząć po ciężkim, stresującym dniu spędzonym w ciężkiej, stresującej pracy. Dlatego tak istotnym elementem mieszkania jest odpowiedni dobór wyposażenia oraz dekoracji.

Szczególnie ważny jest dobór dekoracji w pokojach, gdzie spędzamy większość dnia. Zależy to oczywiście od gustu i stylu osób tam mieszkających, bo każdy będzie się źle czuł w pomieszczeniu, gdzie znajdują się zarówno meble, jak i bibeloty, które zupełnie nie odpowiadają upodobaniom mieszkańców. Wiele osób podczas wykańczania wnętrz swego mieszkania decyduje się także na zaczerpnięcie inspiracji z obecnie panującej mody. Inni natomiast postanawiają skorzystać z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz, który zbierze w całość, zgra ze sobą oraz dopasuje poszczególne koncepcje, które pojawią się w naszej głowie. Osoba taka korzystając z pomocy specjalistycznych programów komputerowych, najczęściej wykonuje wizualizacje wnętrz pomieszczeń, które chcemy umeblować i w ten sposób pomoże nam urzeczywistnić nasze pomysły i wyobrażenia dotyczące projektowanego pokoju.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest oczywiście dopasowanie do całości naszej wizji, koloru ścian. W pokoju dziennym, gościnnym, czy jadalni, powinniśmy zastosować barwy uspokajające i relaksacyjne, ponieważ będzie to sprzyjać dobremu samopoczuciu przez cały dzień zarówno nas samych jak i gości, którzy nas odwiedzą. Czyli polecane są tutaj przede wszystkim uspokajające zielenie, słoneczne żółcie, wesołe pomarańcze oraz delikatne beże i klasyczne biele.

Jednak pamiętajmy, że nie ma konieczności malowania wszystkich ścian w jednakowych odcieniach, każda może mieć inny odcień, czy nawet kolor, jeżeli oczywiście wszystko to odpowiednio ze sobą współgra. Jeżeli lekkie, stonowane i delikatne kolory nam nie odpowiadają, warto zainteresować się nieco innymi – bardziej wyrazistymi i drapieżnymi. Niezwykle modne stało się łączenie w pokojach barw kontrastowych: czerwieni z czernią, czerni z bielą, czy bardzo efektownych fioletów z bielą, czernią i różem.

Kolorystyka ścian zależy głównie od naszych upodobań, więc każdy musi ją dobrać tak, aby czuć się w niej dobrze.